Ciekawostki z Pienin

Pozostając jeszcze na moment w przepięknych Pienińskich okolicach, chciałam opowiedzieć Wam o paru ciekawostkach z tego regionu.
* W Pieninach rosną dwa gatunki roślin, które nigdzie indziej na świecie nie spotykane. Są to: Mniszek Pieniński, oraz Pszonak Pieniński.
* Trzy Korony, niegdyś w dokumentach nosiły nazwę Korona. Nie wiedzieć czemu, ani poprzednia nazwa, ani też obecna niema żadnego uzasadnienia w rzeczywistości, gdyż szczytów jest pięć.
* Krąży po Pieninach legenda o bracie Cyprianie z Czerwonego Klasztoru, który miał na latającej machinie wystartować z Trzech Koron i dolecieć do Tatr
* Kolejną ciekawą legendą jest wytłumaczenie górali, którzy na swoich kapeluszach maja muszelki. Otóż: flisacy według legendy Dunajcem aż do Morza Bałtyckiego i w związku z tym na znak tak długiej, przebytej drogi dodawali do kapelusza kolejną muszelkę.

To są tylko legendy, a jak było naprawdę dowiedzieć się możecie sami. Wybierzcie się w te rejony i zapytajcie flisaków, na pewno opowiedzą Wam oni niejedna ciekawą historię i legendę.